Drożdżówki z marmoladą

24.03.2021

Zapach domowych drożdżówek rozszedł się dziś po całym domu. Dzieciaki nie mogły doczekać się kiedy pierwsze z nich wystygną. Lekkie, puszyste i pyszne. Najlepiej smakują oczywiście tego samego dnia, jednak nie byliśmy w stanie zmieścić ich wszystkich w naszych brzuchach i część została do jutrzejszej porannej kawy.
Składniki:

600 g mąki pszennej – polecam Mąkę Tortową Pasja z Młynów Jelonki

40 g świeżych drożdży

250 ml mleka

2 jajka

1 żółtko

100 g cukru

100 g masła

Dodatkowo:

marmolada o dowolnym smaku

1 rozbełtane jajko do smarowania bułeczek

Kruszonka:

40 g mąki pszennej

30 g cukru

25 g masła

Mleko podgrzewamy, ma być letnie.

Drożdże wkruszamy do kubeczka, dodajemy 2 łyżki cukru, 2 łyżki mąki i 100ml letniego mleka. Wszystko dokładnie mieszamy do momentu aż drożdże się rozpuszczą. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok 10 minut.

Masło roztapiamy i lekko studzimy.

Całe jajka i żółtko ucieramy na puch z pozostałym cukrem. Dodajemy przesianą mąkę, wyrośnięty zaczyn i resztę letniego mleka. Wyrabiamy ciasto, pod koniec dodajemy roztopione masło i zagniatamy do uzyskania gładkiego, elastycznego ciasta (w razie potrzeby podsypujemy odrobinę mąką).

Gotowe ciasto formujemy w kulę, przekładamy do oprószonej mąką miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 1.5 godziny. W tym czasie ciasto podwoi swoją objętość.

Wyrośnięte ciasto krótko wyrabiamy i dzielimy na ok 14-16 jednakowych kawałków. Każdy z nich formujemy w dłoniach na kształt krążka, na środek wykładamy łyżeczkę marmolady, dokładnie sklejamy brzegi i formujemy okrągłe bułeczki. Układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia (w dość dużych odstępach), odstawiamy w ciepłe miejsce na ok 15 minut aby bułeczki nieco wyrosły.

Przygotowujemy kruszonkę. Masło, mąkę oraz cukier przekładamy do miseczki. Wszystko rozcieramy w palcach do powstania kruszonki.

Wyrośnięte drożdżówki smarujemy rozbełtanym jajkiem i posypujemy kruszonką. Wstawiamy do nagrzanego do 180º piekarnika, pieczemy przez 25 minut.

Smacznego

INTERCHEMALL Zespół Młynów Jelonki Sp. z o.o.
Jelenie 66
07-302 Ostrów Mazowiecka 3

Dojazd
{t.} +48 29 645 75 60
{f.} +48 29 645 75 90